Câți candidați pică testul psihologic la Poliție: 27,5% în toamna 2026, județ cu județ

Numărătoarea noastră pe listele oficiale ale IPJ-urilor și DGPMB pentru școlile postliceale MAI: 1.799 de avize „inapt” la 6.532 de candidați testați în 41 de unități, cu linkul spre lista fiecărui județ.

De Echipa TestePsihologiceMAI.ro

Pe scurt: la concursul de admitere în școlile postliceale de poliție, sesiunea septembrie–decembrie 2026, 27,5% dintre candidații testați au primit „inapt”: 1.799 din 6.532. Am numărat avizele pe listele oficiale afișate pe 12 octombrie 2026 (la Buzău, pe 13 octombrie) de 41 de unități de poliție: 40 de inspectorate județene și DGPMB. A 42-a listă, a IPJ Brașov, are doar codurile „inapt”, așa că nu intră în procent. Metoda: avizele „inapt” împărțite la toți candidații testați în această sesiune, fără cei cu aviz valabil din vară și fără neprezentați. E numărătoarea noastră, nu o statistică oficială a MAI.

Pe forumuri, la întrebarea „câți pică testul psihologic” circulă răspunsuri rotunde, fără sursă: „o treime”, „jumătate”. MAI nu publică un procent național; publice sunt doar listele unităților de recrutare, pe coduri, cu avizul fiecăruia. În octombrie 2026 le-am deschis pe toate cele 42 ale Poliției (41 de IPJ-uri și DGPMB) și am adunat avizele. Nu reproducem listele și nu dăm coduri, doar totalurile, cu linkul spre documentul oficial. Unde îți vezi propriul rezultat afli la rezultatele testării psihologice; aici aflii câți au trecut și câți au picat.

Câți au picat psihologicul la Poliție în toamna 2026, pe județe

Tabelul e ordonat descrescător după procentul de „inapt”. „Testați” sunt candidații evaluați în această sesiune (APT + INAPT); „aviz anterior” sunt cei care aveau deja un aviz valabil, cei mai mulți din iulie–august 2026, și nu au mai dat proba. Pentru cele 23 de județe cu pagină separată (locul probei, seriile, contestația), linkul e lângă numele județului.

Județul · lista oficialăTestațiAPTINAPT% INAPTAviz anteriorNeprezentați
Timiș · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Timiș108406863,0% (lista nu dă data avizelor „inapt”)199
Alba · lista din 12.10144806444,4%1410
Prahova · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Prahova27515412144,0%5011
Covasna · lista din 12.1032181443,8%44
București (DGPMB) · lista din 12.10 · rezultate psihologic DGPMB1781017743,3%030
Vrancea · lista din 12.102131338037,6%03
Ialomița · lista din 12.1070442637,1%161
Iași · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Iași2021287436,6%1719
Suceava · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Suceava1961286834,7%298
Sălaj · lista din 12.10110733733,6%77
Botoșani · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Botoșani1581055333,5%311
Sibiu · lista din 12.1066442233,3%67
Vâlcea · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Vâlcea2021356733,2%2412
Hunedoara · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Hunedoara1881266233,0%1616
Bacău · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Bacău2381607832,8%2714
Cluj · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Cluj1771195832,8%235
Harghita · lista din 12.1065442132,3%610
Satu Mare · lista din 12.1097663132,0%133
Olt · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Olt33623010631,5%5214
Buzău · lista din 13.10141994229,8%4510
Giurgiu · lista din 12.1094672728,7%176
Teleorman · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Teleorman1571144327,4%2818
Dâmbovița · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Dâmbovița2431786526,7%017
Tulcea · lista din 12.102922724,1%63
Bistrița-Năsăud · lista din 12.10113862723,9%06
Bihor · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Bihor2041564823,5%3410
Argeș · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Argeș2862206623,1%7413
Vaslui · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Vaslui1661293722,3%1812
Mehedinți · lista din 12.10104812322,1%08
Dolj · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Dolj2672125520,6%4617
Constanța · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Constanța76611519,7%3310
Arad · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Arad1921553719,3%1812
Neamț · lista din 12.101331102317,3%319
Ilfov · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Ilfov102851716,7%07
Maramureș · lista din 12.102001693115,5%2013
Gorj · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Gorj2892513813,1%6216
Mureș · lista din 12.101441261812,5%1720
Galați · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Galați2101842612,4%3419
Călărași · lista din 12.107466810,8%109
Brăila · lista din 12.10122111119,0%013
Caraș-Severin · lista din 12.1013112386,1%816
Brașov · lista din 12.10 · rezultate psihologic IPJ Brașovnepublicatnepublicat8nu se poate calcula (lista are doar codurile „inapt”)nepublicatnepublicat
Total pe cele 41 de liste complete (fără Brașov)6.5324.7331.79927,5%827458

Rândul Timișului cere o precauție. Lista IPJ Timiș trece data avizului doar la candidații „apt” (40 cu data de 12 octombrie, 19 cu avize din vară), nu și la cei 68 cu „inapt”. Dacă printre aceștia sunt și avize mai vechi, procentul real al sesiunii e mai mic decât 63,0%. Fără Timiș, procentul pe celelalte 40 de unități ar fi 26,9%, deci imaginea de ansamblu rămâne aceeași.

Ce arată cifrele: mediana, extremele, neprezentații

Procentul național, 27,5%, e calculat pe toți candidații adunați, așa că unitățile mari (Olt, Gorj, Argeș, Prahova, Dolj, fiecare cu peste 260 de testați) cântăresc mai mult. Mediana celor 41 de procente e 28,7%: jumătate dintre unități au avut mai mult, jumătate mai puțin. Cifrele fiind apropiate, rezultatul nu e tras în sus sau în jos de câteva liste mari.

Din tabel nu se poate trage concluzia că există „județe grele” sau psihologi mai severi într-un loc decât în altul. Evaluarea se face după aceeași dispoziție a Centrului de Psihosociologie al MAI, care transmite rezultatele tuturor unităților de recrutare (Dispoziția nr. II/12308/2026, art. 11). Diferențele țin de candidații din fiecare serie și de felul în care e făcută fiecare listă: câți aveau deja aviz din vară și au ieșit din calcul, câte coduri are lista, ce categorii folosește inspectoratul.

Neprezentații. Din cei 6.990 de candidați programați la evaluare (testați plus absenți), 458 nu au venit, adică 6,6%. Cei mai mulți au lipsit la DGPMB (30, adică 14,4% din cei programați), la Mureș (20; 12,2%) și la Harghita (10; 13,3%). Neprezentații nu intră în procentul de „inapt”, dar concursul se oprește și pentru ei.

Avizele din vară. 827 de candidați (10,6% din toate codurile) nu au fost testați acum, pentru că aveau un aviz valabil: la MAI, avizul rămâne valabil 6 luni (OMAI nr. 23/2015, art. 21), iar mulți fuseseră evaluați în iulie pentru Academia de Poliție. Aproape toți sunt „apt”. Puși și ei la numitor, procentul de „inapt” ar coborî la circa 24,5%; de aceea orice procent trebuie citit împreună cu metoda lui.

Cum am numărat și ce nu intră în procent

Toamna 2026 față de toamna 2025: aceleași 16 unități

Pentru toamna lui 2025 numărasem 16 liste ale IPJ-urilor și DGPMB, afișate aproape toate pe 24 octombrie 2025, după aceeași metodă (fără avize anterioare; la IPJ Galați, varianta corectată din 28.10.2025). Atunci, 469 din 2.560 de candidați prezenți au primit „inapt”, adică 18,3%. La aceleași 16 unități, în 2026 procentul a fost 26,9% (716 din 2.662).

Unitatea (anunțul din 2025)APT 2025INAPT 2025Neprezentați 2025% INAPT 2025% INAPT 2026
DGPMB (București) · nr. 197465/24.10.2025122441826,5%43,3%
IPJ Argeș · anunț226252410,0%23,1%
IPJ Călărași · anunț62181222,5%10,8%
IPJ Constanța · nr. 272144/24.10.202551231231,1%19,7%
IPJ Dolj · nr. 30188/24.10.2025227312012,0%20,6%
IPJ Galați · nr. 1207555/24.10.2025, corectat prin nr. 1207563/28.10.2025158391019,8%12,4%
IPJ Gorj · anunț24939913,5%13,1%
IPJ Olt · anunț276532016,1%31,5%
IPJ Sălaj · nr. 47013/24.10.20258128225,7%33,6%
IPJ Satu Mare · anunț6318122,2%32,0%
IPJ Sibiu · nr. 2033483/24.10.20253613526,5%33,3%
IPJ Teleorman · nr. 183995/24.10.2025127561430,6%27,4%
IPJ Timiș · anunț10716813,0%63,0%
IPJ Tulcea · nr. 175599/24.10.20252810526,3%24,1%
IPJ Vaslui · nr. 184.646/24.10.2025146341718,9%22,3%
IPJ Vrancea · nr. 34026/24.10.2025132221214,3%37,6%
Total pe cele 16 unități2.09146918918,3%26,9%

Procentul a crescut la 10 dintre cele 16 unități și a scăzut la 6. Cele mai mari creșteri: Timiș (de la 13,0% la 63,0%, cu precauția despre datele avizelor), Vrancea (de la 14,3% la 37,6%), DGPMB (de la 26,5% la 43,3%) și Olt (de la 16,1% la 31,5%). În sens invers: Călărași (de la 22,5% la 10,8%), Constanța (de la 31,1% la 19,7%) și Galați (de la 19,8% la 12,4%). Două sesiuni nu fac o tendință; seria DGPMB de mai jos arată cât se mișcă procentul la aceeași unitate de la o sesiune la alta.

Academia de Poliție 2026: licență și master

Evaluările pentru licență au avut loc la sfârșitul lui iulie 2026, iar toate listele de mai jos au fost afișate pe 28 iulie. Și aici unitățile diferă mult, de la 2,8% (IPJ Constanța) la 33,8% (DGPMB), dar totalul pe cele 11 liste, 14,3%, e cam jumătate din procentul școlilor postliceale din toamnă (27,5%).

Cine afișează fiecare listă și cum se depune contestația la fiecare unitate găsești în pagina despre rezultatele evaluării psihologice pentru Academie.

Unitatea (anunțul)APTINAPTNeprezentați% INAPT din prezenți
DGPMB (București) · nr. 155660/28.07.202698501433,8%
IPJ Galați · nr. 3212795/28.07.202682343,5%
IPJ Dolj · nr. 206963/28.07.20261307nelistați5,1%
IPJ Alba · nr. 68774/28.07.2026265nelistați16,1%
IPJ Constanța · nr. 35015/28.07.2026692nelistați2,8%
IPJ Botoșani · nr. 533.364/28.07.20265313419,7%
IPJ Suceava · nr. 224863/28.07.20268218518,0%
IPJ Tulcea · nr. 44581/28.07.202613127,1%
ITPF Iași (Poliția de Frontieră) · anunț809510,1%
IGPF, sediul central · anunț19229,5%
IJJ Dâmbovița (Jandarmerie) · tabel 28.07.2026121nelistați7,7%
Total pe cele 11 liste6641113614,3%

La masterul profesional al Academiei, aceleași unități au publicat liste separate, iar procentele sunt vizibil mai mari:

Unitatea (anunțul)APTINAPTNeprezentați% INAPT din prezenți
DGPMB (anunțurile I–III) · I, II, III5439nelistați41,9%
IPJ Galați (seriile 1 și 2) · seria 1, seria 2189833,3%
IPJ Dolj (două anunțuri) · 29.07, 05–06.0849121119,7%
IPJ Iași (trei anunțuri) · pagina de admitere2522546,8%
IGPF, sediul central · anunț 07.08.202662nelistați25,0%
Total pe cele 5 unități152842435,6%

În toate cele patru unități care au liste pentru ambele concursuri, procentul de „inapt” la master e mai mare decât la licență: IPJ Galați 3,5% față de 33,3%, IPJ Dolj 5,1% față de 19,7%, DGPMB 33,8% față de 41,9%, IGPF 9,5% față de 25,0%. Cauza nu o spune nimeni oficial; avizul nu se motivează.

Aceeași unitate, zece liste: seria DGPMB 2023–2026

Direcția Generală de Poliție a Municipiului București publică la fiecare sesiune un anunț cu toate codurile evaluate. Seria arată cât de mult se mișcă procentul de la o sesiune la alta, la aceeași unitate:

Concursul (anunțul DGPMB)APTINAPTNeprezentați% INAPT din prezenți
Școli postliceale, oct. 2023–feb. 2024 · nr. 432044/15.11.202367341533,7%
Școli postliceale, apr.–iul. 2024 · nr. 569313/18.05.202468161219,0%
Academia, licență 2024 · nr. 573871/30.07.20249430524,2%
Școli postliceale, oct.–dec. 2024 · nr. 577914/16.10.20244930938,0%
Școli postliceale, mar.–iun. 2025 · nr. 186036/20.03.20257432830,2%
Academia, licență 2025 · nr. 191126/24.06.20259614412,7%
Academia, master 2025 (patru anunțuri) · pagina de admitere32401055,6%
Școli postliceale, sept.–dec. 2025 · nr. 197465/24.10.2025122441826,5%
Academia, licență 2026 · nr. 155660/28.07.202698501433,8%
Școli postliceale, sept.–dec. 2026 · nr. 160062/12.10.2026101773043,3%

La școlile postliceale, procentul DGPMB a mers de la 19,0% (primăvara lui 2024) la 43,3% (toamna lui 2026), în mai puțin de trei ani, la aceeași unitate. O singură listă, oricât de mare, nu spune deci „cât se pică”, ci cât s-a picat atunci, acolo.

Jandarmerie, pompieri, Poliția de Frontieră: liste din 2022–2025

Jandarmii recrutează pentru școlile de la Fălticeni și Drăgășani, ISU-urile pentru Boldești, Poliția de Frontieră pentru Oradea. Listele sunt mici, deci un singur candidat mută procentul cu câteva puncte:

Structura · unitatea, sesiunea (anunțul)APTINAPTNeprezentați% INAPT din prezenți
Jandarmerie · IJJ Neamț, Fălticeni, mar.–mai 2022 · tabel4415425,4%
Jandarmerie · IJJ Neamț, mar.–iun. 2025 · tabel 20.03.2025138038,1%
Jandarmerie · DGJMB, mar.–iun. 2025 · nr. 353601/20.03.202597143,8%
Jandarmerie · IJJ Maramureș, sept.–dec. 2025 · nr. 3.390.007/24.10.20252615036,6%
Jandarmerie · IJJ Bihor, sept.–dec. 2025 · tabel 24.10.2025299123,7%
Jandarmerie · IJJ Brașov, sept.–dec. 2025 · anunț169036,0%
Pompieri (Boldești) · ISU București-Ilfov, mar.–iun. 2025 · anunț102116,7%
Pompieri (Boldești) · ISU București-Ilfov, sept.–dec. 2025 · nr. 470339/24.10.2025102216,7%
Pompieri (Boldești) · ISU Iași, mar.–iun. 2025 · tabel2910325,6%
Pompieri (Boldești) · ISU Iași, sept.–dec. 2025 · tabel 24.10.20255223330,7%
Pompieri (Boldești) · ISU Alba, sept.–dec. 2025 · nr. 1038835/24.10.2025198029,6%
Frontieră (SPAPF Oradea) · IGPF, București și Ilfov, oct. 2023–feb. 2024 · anunț 15.11.202341220,0%
Frontieră (SPAPF Oradea) · ITPF Oradea, oct.–dec. 2024 · anunț4014825,9%
Frontieră (SPAPF Oradea) · ITPF Timișoara, oct.–dec. 2024 · nr. 2039617/17.10.202487nepublicat–nu se poate calcula

ITPF Timișoara a publicat doar candidații declarați APT și a precizat că cei care nu apar în tabel au primit aviz de inaptitudine. Fără numărul celor evaluați, procentul nu se poate calcula.

Penitenciarele (ANP): procentele cele mai mari

Concursul ANP din sursă externă pentru 321 de posturi de agent operativ (testare psihologică în ianuarie–februarie 2025) a avut liste finale pe fiecare penitenciar. Pe cele șapte liste deschise de noi, procentul de „inapt” trece de 38% peste tot și ajunge la 73,7% la Timișoara:

Unitatea (tabelul)APTINAPTNeprezentați% INAPT din prezenți
Penitenciarul Arad · tabel78524740,0%
Penitenciarul Constanța-Poarta Albă · tabel53542650,5%
Penitenciarul Galați · nr. 27253/19.02.202528313252,5%
Penitenciarul Gherla · tabel 14.02.202527171838,6%
Penitenciarul Iași · tabel 19.02.202540746264,9%
Penitenciarul Timișoara · tabel25702873,7%
Penitenciarul Tulcea · tabel1413948,1%
Total concurs 2025, 7 penitenciare26531122254,0%
Admitere SNPP „Constantin Brâncoveanu” Târgu Ocna, mai–iunie 2026 · Penitenciarul Găești · tabel final2311132,4%

Cifrele ANP nu se compară direct cu cele de la MAI: e un concurs de încadrare, nu de admitere într-o școală, listele includ avize echivalate, iar ANP însăși precizează că evaluările psihologice din cele două ministere „au un conținut diferit”. La admiterea SNPP „Constantin Brâncoveanu” Târgu Ocna din mai–iunie 2026 (lista Penitenciarului Găești), procentul a fost de 32,4%. Despre proba ANP, vezi testele psihologice la penitenciare.

Armata (MApN): singurul procent comunicat oficial

MApN nu afișează liste cu rezultate: avizul „admis” sau „respins” se comunică direct candidatului, la finalul evaluării. Există însă un comunicat de presă al ministerului (nr. 110 din 22.04.2024) despre prima serie de recrutare a soldaților și gradaților profesioniști din 2024. Au fost 6.448 de candidați pentru 5.093 de locuri. 24% au fost respinși la evaluarea fizică, prima probă. Dintre cei rămași, 18% au fost respinși la evaluarea psihologică, iar dintre cei trecuți de psihologic, 12% la examinarea medicală. Au fost admiși 2.626 de candidați.

Cifra e dinaintea platformei computerizate PEPC 1, pe care MApN o folosește de la seria de candidați pentru anul școlar 2025–2026 și, la soldați, de la prima serie din 2025 (Agenția Media a Armatei, 7 noiembrie 2024).

Cum citești corect o listă

Cifre care circulă fără sursă

De ce se pică, după regulile publicate

Motivul individual nu se comunică, dar regulile generale sunt, în parte, publice. La MAI, ordinul spune doar că evaluarea se încheie cu un aviz „Apt” sau „Inapt” (OMAI nr. 23/2015, art. 19); ce înseamnă concret cele două cuvinte am explicat la avizul psihologic apt sau inapt. La MApN, Agenția Media a Armatei a publicat pragurile: la ofițeri, toate nivelurile la aptitudini trebuie să fie cel puțin 2, iar la cel puțin două probe cel puțin 3; la maiștri militari și subofițeri, cel puțin 2 peste tot și 3 la cel puțin o probă; la soldați și gradați profesioniști, cel puțin 2 peste tot. La toate categoriile, scorurile la scalele de personalitate trebuie să fie în „zona de normalitate”. Un singur nivel prea mic sau o singură scală în afara zonei ajung, deci, pentru „respins”.

Partea pe care o poți influența este familiaritatea cu formatul probelor cognitive: un format nou, întâlnit prima dată sub cronometru, costă timp. Pentru următoarea ta evaluare poți lucra pe modelul probei, cu teste psihologice MAI contra timp și un plan de pregătire pe 30 de zile. La chestionarul de personalitate nu există răspunsuri de învățat; vezi greșelile frecvente de la testare.

Dacă ești în coloana „inapt”

Pașii concreți sunt în am picat testul psihologic: ce fac acum, în ghidul contestației la avizul psihologic și în pagina despre valabilitatea avizului. Dacă te interesează și concurența la locuri, nu doar psihologicul, vezi câți candidați sunt pe un loc la Poliție.

Surse oficiale și linkuri utile

Întrebări frecvente

Câți candidați pică testul psihologic la Poliție?

În toamna 2026, la admiterea în școlile postliceale de poliție, 1.799 din 6.532 de candidați testați au primit „inapt”, adică 27,5%, după numărătoarea noastră pe listele a 41 de unități de poliție, afișate pe 12–13 octombrie. Nu e o statistică oficială a MAI, iar contestațiile admise ulterior nu sunt incluse. Pentru comparație, în toamna 2025, pe 16 liste, procentul a fost 18,3%.

În ce județ se pică cel mai des testul psihologic?

În toamna 2026, cele mai mari procente de „inapt” au fost la Timiș (63,0%, dar lista nu arată data avizelor „inapt”, deci pot fi incluse și avize mai vechi), Alba (44,4%) și Prahova (44,0%); cele mai mici, la Caraș-Severin (6,1%) și Brăila (9,0%). Asta nu înseamnă că unele județe sunt „grele”: diferențele țin de candidații fiecărei serii și de felul în care e făcută lista, iar la aceeași unitate procentul se poate schimba mult de la un an la altul.

Unde găsesc lista oficială cu rezultatele de la psihologic?

Pe site-ul unității la care te-ai înscris (IPJ-ul județului sau DGPMB), de regulă în secțiunea de carieră, la admitere; lista se afișează și la sediu, în ziua în care rezultatele sosesc de la Centrul de Psihosociologie (Dispoziția nr. II/12308/2026, art. 11). În tabelul de pe această pagină, fiecare dintre cele 42 de rânduri are linkul spre lista din toamna 2026. Pentru Jandarmerie, ANP sau MApN, vezi unde se publică rezultatele, pe structuri.

Ce înseamnă „aviz anterior” pe lista de rezultate?

Sunt candidații care aveau deja un aviz psihologic valabil, de cele mai multe ori din evaluarea din vară pentru Academia de Poliție, și nu au mai fost testați. La MAI, avizul rămâne valabil 6 luni (OMAI nr. 23/2015, art. 21). În toamna 2026 au fost 827 de astfel de coduri, aproape toate „apt”; nu le-am inclus în procentul de „inapt”.

De ce se pică testul psihologic la ANP?

Motivul individual nu se comunică, iar listele arată doar APT, INAPT sau absent. La concursul ANP din 2025 pentru agenți operativi, procentul de „inapt” a trecut de 38% la toate cele șapte penitenciare numărate, cu un total de 54,0%. Ce urmărește ANP la personalitate am descris la trăsăturile cerute la testul ANP.

Dacă am fost declarat „inapt”, pot da din nou testul psihologic?

La MAI, avizul e valabil 6 luni de la emitere și în acest timp nu poți fi evaluat din nou în același scop (OMAI nr. 23/2015, art. 21); poți însă contesta avizul o singură dată, în 3 zile lucrătoare (art. 20). La ANP, după un „inapt” poți susține o nouă evaluare după 4 luni. La MApN nu am găsit o regulă publică despre repetare; întreabă la biroul de informare-recrutare.

Exersează chiar acum, în aplicație

Procentul nu depinde de tine, formatul probelor îl poți exersa: pregătește-te pentru următoarea evaluare pe modelul probei, cu itemi explicați și simulări contra timp.

Începe cu testul demo gratuit

Cont gratuit, două teste demo complete, fără card. Abonamentul deblochează toată bateria structurii tale — de la 85 lei, fără reînnoire automată.