Câți candidați sunt pe un loc la Academia de Poliție? Nici Academia, nici școlile postliceale, nici școala de la Târgu Ocna nu publică un raport cu această cifră. Publice sunt însă listele: candidații înscriși, rezultatele de la traseul aplicativ, repartizarea la proba scrisă, toate pe coduri. Le-am numărat pentru fiecare an, din 2022 până în 2026, și am împărțit rezultatul la numărul oficial de locuri. Mai jos găsești seria pentru Academie, defalcarea pe specializări, școlile de agenți și de jandarmi, Târgu Ocna și masterul profesional, fiecare rând cu documentul din care provine.
Pe scurt: în 2026, la Academia de Poliție au fost 3.167 de candidați înscriși pentru 393 de locuri la proba scrisă, adică 8,06 pe loc; la scris au intrat 2.318, deci 5,90 pe loc. Cea mai mare concurență a fost la Jandarmi: 277 de înscriși pe 25 de locuri, 11,08 pe loc, în anul în care oferta totală a Academiei a scăzut de la 755 de locuri (2025) la 505. La Târgu Ocna, în mai–iunie 2026, au fost 1.166 de candidați pentru 570 de locuri, dar la femei 509 pe 34 de locuri: 14,97 pe loc. Toate rapoartele sunt calculate de noi pe listele oficiale, enumerate la final.
Candidați pe loc: de ce nu există o cifră oficială și cum o calculăm
Singura mențiune oficială pe care am găsit-o e în oferta educațională a Facultății de Poliție: pentru sesiunea anterioară, „o medie de peste 2 candidați/loc” la învățământul cu frecvență, socotită după proba fizică. La școlile postliceale, dispoziția de recrutare cere comisiilor să raporteze concurența pe numărul de locuri, dar raportul rămâne intern. Așa că am aplicat aceeași metodă pentru toți anii:
- Numărătorul îl formează codurile unice de candidat din listele oficiale. Listele nu conțin nume, iar fiecare candidat are un singur cod, deci un cod înseamnă o persoană.
- Numitorul e numărul de locuri pentru care s-a dat proba scrisă, din documentul publicat înaintea ei. Nu intră Dreptul la distanță (admitere pe dosar, cu taxă) și nici bursele pentru studenții străini de la Pompieri.
- Trei momente: înscriși (lista de dinaintea traseului), programați la traseu (promovați, nepromovați, absenți) și intrați la proba scrisă. Raportul scade de la un moment la altul, așa că le dăm separat.
- Anii 2022–2025: listele nu mai sunt pe site-ul Academiei, așa că le-am deschis din copiile arhivate (Wayback Machine) ale acelorași adrese. Sunt documentele oficiale, nu reconstituiri.
Un detaliu care schimbă felul în care citești tabelele: la Academie ajung doar dosarele candidaților declarați „Apt” la evaluarea psihologică, iar taxa de înscriere o plătesc doar ei. Toți „înscrișii” de mai jos au trecut, deci, de proba psihologică. Cât elimină ea, separat, am arătat în pagina despre câți candidați pică testul psihologic.
Academia de Poliție, 2022–2026: seria pe ani
| An | Înscriși | Programați la traseu (promovați / nepromovați / absenți) | Intrați la scris | Locuri la scris (oferta totală) | Înscriși pe loc | La scris pe loc | Sursa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 3.167 | 3.128 (2.277 / 788 / 63) | 2.318 | 393 (505) | 8,06 | 5,90 | oficial |
| 2025 | 2.439 | 2.390 (1.661 / 635 / 94) | 1.708 | 644 (755) | 3,79 | 2,65 | oficial, arhivat |
| 2024 | nepublicat complet | 2.531 (1.803 / 657 / 71) | 1.841 | 769 (880) | 3,29 (pe programații la traseu) | 2,39 | oficial, arhivat |
| 2023 | 2.919 | 2.914 (1.912 / 853 / 149) | 1.912 | 353 (465) | 8,27 | 5,42 | oficial, arhivat |
| 2022 | 2.347 | 2.349 (1.692 / 599 / 58) | 1.680 | 627 (745) | 3,74 | 2,68 | oficial, arhivat |
Cum se citește un rând: în 2026, 3.167 împărțit la 393 dă 8,06, iar 2.318 împărțit la 393 dă 5,90. Cei 3.167 sunt cele 3.152 de poziții de pe lista inițială plus 15 candidați adăugați prin două erate (IPJ Timiș și IPJ Dolj). La scris intră promovații traseului și candidații pentru Drept-MApN, care nu susțin traseul (41 în 2026). Pentru 2024, lista înscrișilor s-a păstrat în arhivă doar parțial, așa că raportul e calculat pe candidații programați la traseu. Unde și când apare fiecare listă explicăm în pagina despre rezultatele admiterii la Academie, iar mediile cu care s-a intrat, în ultima medie la Academia de Poliție.
Pe specializări: unde e cea mai mare concurență
Fiecare specialitate are locurile și clasamentul ei, deci media generală ascunde diferențe mari. În tabel: înscriși împărțit la locurile de la proba scrisă, pentru anii în care lista înscrișilor e completă.
| Specialitatea | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Poliție, cu frecvență | 1.325 / 135 = 9,81 | 1.056 / 193 = 5,47 | 1.571 / 115 = 13,66 | 929 / 250 = 3,72 |
| Poliție de frontieră, cu frecvență | 377 / 40 = 9,43 | 226 / 80 = 2,83 | 157 / 25 = 6,28 | 369 / 70 = 5,27 |
| Jandarmi, cu frecvență | 277 / 25 = 11,08 | 154 / 68 = 2,26 | 193 / 25 = 7,72 | 302 / 70 = 4,31 |
| Penitenciare (locurile ANP) | 70 / 10 = 7,00 | 106 / 40 = 2,65 | 69 / 25 = 2,76 | 120 / 39 = 3,08 |
| Frecvență redusă (personal MAI) | 274 / 50 = 5,48 | 218 / 50 = 4,36 | 252 / 50 = 5,04 | 170 / 50 = 3,40 |
| Drept, cu frecvență (MAI) | 629 / 84 = 7,49 | 494 / 137 = 3,61 | 510 / 70 = 7,29 | 356 / 103 = 3,46 |
| Pompieri | 170 / 38 = 4,47 | 123 / 39 = 3,15 | 158 / 38 = 4,16 | 100 / 38 = 2,63 |
Rândul de Poliție include și locurile pentru romi, maghiari, alte minorități și tinerii din sistemul de protecție socială, care au clasament separat, dar aceeași specialitate. În 2023, documentul cu locurile nu separă ANP de ceilalți beneficiari externi: cele 25 de locuri îi acoperă pe toți, așa că raportul din tabel îi include, pe lângă cei 61 de candidați ANP, și pe cei 8 ai altor beneficiari. Nu apar în tabel Dreptul pentru MApN (în 2026, 39 de poziții pe listă pentru 7 locuri; în 2025, 50 pentru 25) și locurile SIE, de câteva unități. Ordinea se schimbă de la an la an: în 2026 au fost primii Jandarmii, în 2023 Poliția, în 2022 Poliția de frontieră. Ce presupune fiecare traseu de carieră găsești la specializările Academiei.
De ce sare concurența de la un an la altul
Seria are doi ani cu peste 8 candidați pe loc (2023 și 2026) și trei sub 4 (2022, 2024, 2025). Diferența vine în primul rând din locuri: la proba scrisă au fost 353 în 2023 și 393 în 2026, față de 627–769 în ceilalți ani. Înscrișii s-au mișcat mai puțin, între 2.347 și 3.167, și nu au scăzut când au scăzut locurile: în 2026 au fost cei mai mulți din serie, la cea mai mică ofertă de după 2023.
La Jandarmi efectul se vede cel mai bine. De la 2025 la 2026, locurile de la scris au scăzut de la 68 la 25, iar înscrișii au crescut de la 154 la 277; raportul a sărit de la 2,26 la 11,08.
Ce nu arată seria: nu spune că un an a fost „mai ușor”. Locul îl ocupă cine are media, iar media vine din notele de la traseu și de la grilă, nu din raportul de la înscriere. Pentru 2027, numărul de locuri apare în anexa la dispoziția de recrutare (în 2024–2026, între iunie și iulie); până atunci, orice cifră despre concurența din 2027 e o presupunere, așa că verifică anunțul. Condițiile, calendarul și formula mediei sunt în pagina despre admiterea la Academia de Poliție.
Cifrele care circulă și de ce diferă
La începutul lui august 2026, un site de pregătire (devinopolitist.ro) a dat pentru Academie 8,4 candidați pe loc: 2.476 de candidați apți psihologic pe 296 de locuri, fără Drept, plus 7,2 la Drept (637 pe 88). Cifrele nu le contrazic pe ale noastre, doar au altă bază: candidații apți, adunați din anunțurile unităților de recrutare (unele încă nepublicate atunci), raportați la locurile din anexă, nu la cele de la proba scrisă. Ordinea specializărilor iese aceeași: Jandarmi, apoi Poliție și Poliție de frontieră.
Pentru Câmpina, presa locală a scris în aprilie 2025 că au rămas mai puțini candidați decât locuri (Găzarul, 14.04.2025). Listele oficiale confirmă: în martie–iunie 2025, 1.252 de candidați au promovat proba fizică, pentru 1.339 de locuri, adică 0,94 pe loc. Asta nu contrazice raportul de 1,82 de mai jos, calculat pe toți cei programați la proba fizică: sunt două momente ale aceluiași concurs. Pentru toamna lui 2025 circulă o cifră de aproximativ 5.700 de înscriși la Câmpina; nu am găsit-o într-un document oficial, iar fișierele sesiunii nu se mai descarcă de pe portalul MAI, așa că rândul rămâne „nepublicat”.
Școlile postliceale MAI: Câmpina, Cluj-Napoca, Oradea, Drăgășani, Fălticeni
Baza e tabelul școlii de la proba fizică (toți candidații programați, inclusiv nepromovații și neprezentații) sau, unde școala n-a publicat rezultate complete, lista înscrișilor. Locurile vin din anunțul sesiunii, pe hub.mai.gov.ro. Și aici, candidații din tabele au trecut deja de evaluarea psihologică: potrivit dispoziției de recrutare, Centrul de Psihosociologie al MAI o încheie până la termenul de depunere a dosarului, înaintea probei fizice.
| Școala | Sesiunea | Candidați (baza) | Locuri | Pe loc | Sursa |
|---|---|---|---|---|---|
| Câmpina (agenți de poliție) | aprilie–iulie 2024 | 2.221 la proba fizică | 1.340 | 1,66 | oficial, hub MAI, fișierul 64 |
| Câmpina | octombrie–decembrie 2024 | 2.706 la proba fizică | 1.340 | 2,02 | oficial, hub MAI, fișierul 388 |
| Câmpina | martie–iunie 2025 | 2.435 la proba fizică | 1.339 | 1,82 | oficial, arhivat (fișierul 636 și erata nr. 1) |
| Câmpina | septembrie–decembrie 2025 | nepublicat (fișierele de pe portal sunt goale) | 1.340 | – | – |
| Câmpina | toamna 2022 | 3.936 înscriși | 1.340 | 2,94 | presă, orientativ: Edupedu, 08.11.2022, cifre IGPR |
| Cluj-Napoca (agenți de poliție) | octombrie–decembrie 2024 | 678 înscriși | 300 | 2,26 | oficial, hub MAI, fișierul 317 |
| Cluj-Napoca | toamna 2022 | 949 înscriși | 300 | 3,16 | presă, orientativ: Edupedu, 08.11.2022, cifre IGPR |
| Oradea (poliție de frontieră) | aprilie–iulie 2024 | 346 la proba fizică | 240 | 1,44 | oficial, hub MAI, fișierul 68 |
| Oradea | octombrie–decembrie 2024 | 386 la proba fizică | 240 | 1,61 | oficial, hub MAI, fișierul 383 |
| Drăgășani (subofițeri de jandarmi) | aprilie–iulie 2024 | 414 la proba fizică | 350 | 1,18 | oficial, hub MAI, fișierul 67 |
| Drăgășani | octombrie–decembrie 2024 | 512 la proba fizică | 350 | 1,46 | oficial, hub MAI, fișierul 381 |
| Drăgășani | martie–iunie 2025 | 455 la proba fizică | 350 | 1,30 | oficial, arhivat (fișierul 650) |
| Fălticeni (subofițeri de jandarmi) | aprilie–iulie 2024 | 362 la proba fizică | 350 | 1,03 | oficial, hub MAI, fișierul 71 |
| Fălticeni | octombrie–decembrie 2024 | 488 înscriși (485 pe locuri comune, 3 pe locuri pentru romi) | 350 | 1,39 | oficial, hub MAI, fișierele 300 și 299 |
La Câmpina, în martie–iunie 2025, o erată a redus locurile cu unul, de aceea numitorul e 1.339. Pentru Cluj-Napoca am găsit o listă completă doar în octombrie–decembrie 2024; în martie–iunie 2025, școala a afișat doar candidații promovați la proba fizică. La Oradea și Fălticeni, în 2025, rezultatele sunt publicate pe centre zonale, cu candidați de la mai multe școli amestecați, așa că nu le-am calculat.
În sesiunea septembrie–decembrie 2026 locurile sunt 1.800 la Câmpina, 350 la Cluj-Napoca, 340 la Oradea, 450 la Drăgășani și 400 la Fălticeni. Cererile de înscriere s-au primit până pe 4 octombrie, dosarul se completează până pe 21 octombrie, iar proba fizică are loc între 28 octombrie și 4 noiembrie. Numărul de înscriși nu fusese publicat nici pe portalul MAI, nici pe site-ul școlii de la Câmpina, la ultima verificare; îl adăugăm după listele de la proba fizică. Cele 1.800 de locuri scad raportul doar dacă înscrișii nu cresc în aceeași măsură; detalii despre împărțirea lor, la locurile la Câmpina.
Târgu Ocna (ANP): unde concurența e la fete
La Școala Națională de Poliție Penitenciară de la Târgu Ocna, procesele-verbale ale probei fizice listează toți candidații programați, separat pe bărbați și femei. Ei au trecut deja de testarea psihologică și de selecția dosarelor, care la ANP se fac înaintea probelor de concurs.
| Sesiunea | Candidați la proba fizică | Locuri | Pe loc |
|---|---|---|---|
| mai–iunie 2025 | 616 (383 femei, 233 bărbați) | 260 | 2,37 |
| iulie–august 2025 (doar bărbați) | 176 | 66 | 2,67 |
| mai–iunie 2026, total | 1.166 | 570 | 2,05 |
| mai–iunie 2026, bărbați | 657 | 536 | 1,23 |
| mai–iunie 2026, femei | 509 | 34 | 14,97 |
| iulie 2026 (doar bărbați) | 584 | 280 | 2,09 |
În mai–iunie 2026, anunțul completat după HG nr. 392/2026 a împărțit cele 570 de locuri în 536 pentru bărbați și 34 pentru femei (30 generale, 3 pentru romi, 1 pentru maghiari). În 2025, femeile au fost chiar mai multe decât bărbații (383 față de 233), iar raportul pentru ele a stat între 7,09 și 11,61, după cum socotești cele 21 de locuri deschise ambelor sexe (10 la resurse umane, 10 la secretariat, 1 pentru maghiari) față de cele 33 rezervate femeilor. Pentru 2024, rezultatele sunt împărțite pe zile și pe comisii, iar numărul final de locuri nu l-am putut confirma, așa că nu am calculat. Înscrierea la penitenciar, taxele și probele sunt explicate la admiterea la Târgu Ocna.
Masterul profesional al Academiei
Masterul profesional are o singură specialitate (poliție), cu locuri separate doar pentru minorități și pentru tinerii din sistemul de protecție socială. Am numărat candidații programați la traseu, care în 2026 coincid cu lista înscrișilor (637).
| An | Programați la traseu (promovați / nepromovați / absenți) | Locuri | La traseu pe loc | Promovați pe loc |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 637 (443 / 173 / 21) | 160 | 3,98 | 2,77 |
| 2025 | 420 (278 / 124 / 18) | 100 | 4,20 | 2,78 |
| 2023 | 189 (138 / 41 / 10) | 75 | 2,52 | 1,84 |
| 2022 | 201 (160 / 30 / 11) | 75 | 2,68 | 2,13 |
Pentru 2024, documentele masterului nu s-au păstrat în arhivă. Numărul de candidați a urcat de la circa 200 (2022–2023) la 420 în 2025 și 637 în 2026, dar și locurile au crescut, de la 75 la 100 și apoi la 160, așa că raportul a rămas între 2,52 și 4,20. Cum arată evaluarea psihologică pentru această cale, în testul psihologic pentru masterul profesional.
Ce înseamnă cifrele pentru tine
- Concurența reală e după filtre. În 2026, la licență, 2.277 din cei 3.128 de candidați programați au promovat traseul (72,8%). La scris au rămas 5,90 pe loc, iar grila (cu minimum 5 la fiecare disciplină) și examinarea medicală mai elimină o parte.
- Proba psihologică e înaintea tuturor acestor cifre. Candidații declarați „inapt” nu apar în nicio listă de mai sus, deci un raport de 8 pe loc se calculează deja după primul filtru.
- Raportul nu e o probabilitate. 8 candidați pe loc nu înseamnă 12,5% șanse pentru tine: contează nota la traseu (40% din medie) și cea de la grilă (60%).
- Pârghiile pe care le controlezi sunt traseul, pentru care ai un plan în antrenamentul pentru traseul aplicativ, și proba psihologică, pe care o poți exersa pe modelul probei în testele gratuite și în aplicație. Pregătirea nu garantează un rezultat, dar îți arată din timp unde pierzi puncte.
Surse oficiale și linkuri utile
- Academia de Poliție — Admitere — toate listele sesiunii 2026: înscriși, erate, rezultatele traseului pe zile, masterul profesional
- Lista candidaților înscriși, licență 2026 — cele 3.152 de poziții numărate
- Repartiția candidaților pe comisii, 2026 — cei 2.318 candidați de la proba scrisă
- Numărul de locuri pentru proba scrisă, 2026 — cele 393 de locuri, pe specialități
- Anexa 2: locurile la licență, 2026 — oferta totală de 505 locuri
- Dispoziția DGMRU nr. II/11835/2026 — taxa o plătesc doar candidații apți psihologic, iar la Academie ajung doar dosarele lor (art. 6 și 9)
- Oferta educațională a Facultății de Poliție — singura mențiune oficială: „peste 2 candidați/loc” după proba fizică
- Lista înscrișilor, 2025 (document oficial arhivat) — 2.439 de poziții
- Repartiția pe comisii, 2025 (document oficial arhivat) — candidații de la proba scrisă
- Numărul de locuri la proba scrisă, 2025 (document oficial arhivat) — 644 de locuri, pe specialități
- Numărul de locuri la proba scrisă, 2024 (document oficial arhivat) — 769 de locuri
- Repartizarea pe săli, 2024 (document oficial arhivat) — candidații de la proba scrisă
- Lista înscrișilor, 2023 (document oficial arhivat) — 2.919 coduri
- Numărul de locuri la proba scrisă, 2023 (document oficial arhivat) — 353 de locuri
- Lista înscrișilor, 2022 (document oficial arhivat) — 2.347 de coduri
- Numărul de locuri la proba scrisă, 2022 (document oficial arhivat) — 627 de locuri
- Masterul profesional: locurile la proba scrisă, 2026 — 160 de locuri
- Masterul profesional: locurile, 2025 (document oficial arhivat) — 100 de locuri
- Masterul profesional: locurile, 2023 (document oficial arhivat) — 75 de locuri
- Masterul profesional: locurile, 2022 (document oficial arhivat) — 75 de locuri
- Dispoziția DGMRU nr. II/12308/2026, școlile postliceale — evaluarea psihologică se încheie până la termenul dosarului (art. 8); raportul intern despre concurență
- Portalul MAI: admiterea în școlile postliceale, aprilie–iulie 2024 — locurile și fișierele 64, 67, 68, 71
- Portalul MAI: admiterea în școlile postliceale, octombrie–decembrie 2024 — locurile și fișierele 299, 300, 317, 381, 383, 388
- Portalul MAI: admiterea în școlile postliceale, martie–iunie 2025 — locurile și erata de la Câmpina
- Câmpina, rezultatele probei fizice, martie–iunie 2025 (document oficial arhivat) — 2.435 de candidați
- Drăgășani, rezultatele probei fizice, martie–iunie 2025 (document oficial arhivat) — 455 de candidați
- Portalul MAI: sesiunea septembrie–decembrie 2026, Frontieră și Jandarmi — 340, 450 și 400 de locuri; datele probelor
- Poliția Română: 2.150 de locuri în școlile de poliție — 1.800 la Câmpina și 350 la Cluj-Napoca, toamna 2026
- ANP Târgu Ocna: admitere mai–iunie 2026 — procesele-verbale ale probei fizice, pe bărbați și femei, și anunțul cu cele 570 de locuri
- ANP Târgu Ocna: admitere iulie 2026 — procesul-verbal cu 584 de candidați și anunțul cu 280 de locuri
- ANP Târgu Ocna: admitere iulie–august 2025 — procesul-verbal cu 176 de candidați și anunțul cu 66 de locuri
- ANP Târgu Ocna: proba fizică, femei, mai–iunie 2025 — 383 de candidate
- ANP Târgu Ocna: proba fizică, bărbați, mai–iunie 2025 — 233 de candidați
- ANP: completarea anunțului, mai–iunie 2025 (document oficial arhivat) — cele 260 de locuri, pe categorii
- Edupedu, 08.11.2022 (presă) — candidații de la Câmpina și Cluj-Napoca în toamna lui 2022, după IGPR
- Găzarul, 14.04.2025 (presă) — Câmpina, primăvara 2025: mai puțini candidați decât locuri după proba fizică
Întrebări frecvente
Câți candidați pe loc au fost la Academia de Poliție în 2026?
Numărat pe listele oficiale, 8,06: 3.167 de înscriși pentru 393 de locuri la proba scrisă. La scris au intrat 2.318 candidați, adică 5,90 pe loc. Academia nu publică ea însăși această cifră, deci e calculul nostru pe documentele ei.
La ce specializare e cea mai mare concurență la Academia de Poliție?
În 2026, la Jandarmi: 277 de înscriși pe 25 de locuri, adică 11,08 pe loc. Au urmat Poliția (9,81) și Poliția de frontieră (9,43). Ordinea se schimbă de la an la an: în 2023, Poliția a avut 13,66 pe loc.
Câți candidați au fost la Academia de Poliție în 2025?
Pe lista oficială a înscrișilor au fost 2.439 de candidați pentru 644 de locuri la proba scrisă, adică 3,79 pe loc. La scris au intrat 1.708, deci 2,65 pe loc. În 2024, la traseu au fost programați 2.531 de candidați pentru 769 de locuri.
Câți candidați pe loc sunt la Școala de Poliție Câmpina?
În sesiunile din 2024 și din primăvara lui 2025, între 1,66 și 2,02 candidați programați la proba fizică pe un loc. Pentru septembrie–decembrie 2026, cu 1.800 de locuri, numărul de înscriși nu era încă publicat; apare odată cu listele de la proba fizică, din 28 octombrie.
Câte candidate sunt pe un loc la Târgu Ocna?
În mai–iunie 2026, 509 femei au concurat pentru 34 de locuri, adică 14,97 pe loc, față de 1,23 la bărbați (657 pe 536). Toate au trecut deja de testarea psihologică și de selecția dosarelor.
De ce diferă cifrele din presă de cele de aici?
Pentru că pornesc de la altă bază: unele numără candidații apți psihologic, altele pe cei rămași după proba fizică, și îi împart la alt număr de locuri. Noi dăm separat înscrișii, programații la traseu și pe cei de la proba scrisă, pe aceleași locuri, ca să poți compara anii între ei.
Toate cifrele de aici se calculează după proba psihologică. Exersează pe modelul ei în aplicație, înainte de înscriere.
Începe cu testul demo gratuitCont gratuit, două teste demo complete, fără card. Abonamentul deblochează toată bateria structurii tale — de la 85 lei, fără reînnoire automată.
