Pe scurt: în sesiunea septembrie–decembrie 2025, ultima medie cu care s-a intrat pe locurile comune a fost 6,75 la Școala de Poliție Câmpina și 7,05 la Școala de Poliție Cluj-Napoca. În sesiunea din primăvara aceluiași an (martie–iunie 2025), linia a stat mult mai jos: 5,00 la Câmpina și 5,40 la Cluj. Cifrele sunt mediile ultimilor candidați declarați „ADMIS” în listele finale ale celor două școli (scoalapolitie.ro și scoalapolcj.ro), citite de noi. Pentru 2026, lista finală vine după testul grilă din 7 noiembrie, contestații și examinarea medicală, cel târziu pe 21 decembrie.
„Ultima medie” la Școala de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina este nota finală a ultimului candidat trecut „ADMIS” pe lista finală a unei sesiuni: nu un prag anunțat dinainte, ci rezultatul clasamentului de după examinarea medicală. Fiecare școală afișează liste separate pentru locurile comune, pentru etnia romă și pentru alte minorități, iar în 2024 și 2025 au fost câte două sesiuni, primăvara și toamna. De aceea „ultima medie din 2025” înseamnă mai multe cifre; mai jos sunt toate cele găsite în documente oficiale.
Ultima medie la Școala de Poliție Câmpina, sesiune cu sesiune
| Sesiunea | Locuri comune | Romi | Alte minorități | Admiși pe locurile comune |
|---|---|---|---|---|
| Septembrie–decembrie 2025 | 6,75 | 5,75 | 5,75 | 1.138 |
| Martie–iunie 2025 | 5,00 | 5,85 | 5,60 | 1.032 |
| Octombrie–decembrie 2024 | 6,55 | 6,25 | negăsit | 1.113 |
| Aprilie–iulie 2024 | 5,10 | 6,40 | 7,10 | 1.143 |
| Octombrie 2023 – februarie 2024 | negăsit | negăsit | negăsit | – |
| Aprilie–iunie 2023 | 5,10 | 5,25 | 5,60 | 725 |
| Septembrie–decembrie 2026 | lista finală se afișează până pe 21 decembrie 2026; o adăugăm aici în ziua publicării | |||
Listele de la Câmpina dau doar nota finală, nu și notele pe probe. „Negăsit” înseamnă că nu am găsit lista finală nici pe site-ul școlii, nici pe portalul MAI, nici în arhive, deci nu dăm cifre. Pe listele de minorități intră între 3 și 17 candidați, așa că ultima medie de acolo variază mult.
Ce se vede din tabel: în primăverile din 2023, 2024 și 2025, ultima medie la Câmpina a fost 5,00–5,10, adică practic nota minimă: au intrat toți cei care au promovat ambele probe și au fost declarați apți medical. Explicația e numărul de locuri: în martie–iunie 2025, doar 1.252 de candidați au promovat traseul pentru 1.339 de locuri (calculul, pe sesiuni, e în pagina despre candidații pe loc la admiterea în Poliție). Toamna a existat concurență reală: 6,55 în 2024 și 6,75 în 2025. În toamna lui 2024, la data afișării listei, câțiva candidați cu 6,55 și 6,50 erau încă la examinarea medicală, deci linia a mai putut coborî.
Ultima medie la Școala de Poliție Cluj-Napoca
| Sesiunea | Locuri comune | Romi | Alte minorități | Admiși pe locurile comune |
|---|---|---|---|---|
| Septembrie–decembrie 2025 | 7,05 | 5,80 | 7,45 | 296, dintre care 48 veniți de la Academie |
| Martie–iunie 2025 | 5,40 după erată (5,50 pe lista inițială) | 6,05 | 6,75 | 296 pe lista inițială |
| Octombrie–decembrie 2024 | 7,10 | 6,70 | 6,85 | 295, dintre care 58 veniți de la Academie |
| Aprilie–iulie 2024 | 6,45 | 6,50 | 7,00 | 296 |
| Aprilie–iunie 2023; octombrie 2023 – februarie 2024 | negăsit | negăsit | negăsit | – |
| Septembrie–decembrie 2026 | după 21 decembrie 2026 | |||
La Cluj, listele arată separat nota la traseu și nota la grilă, așa că se vede cum s-a format media. Ultimul admis din toamna lui 2025 avea 9,00 la proba fizică și doar 5,10 la grilă; cel din toamna lui 2024, 8,40 și 5,80. Alte trei lucruri explică cifrele din tabel:
- Candidații respinși la Academia de Poliție și repartizați fără concurs apar primii pe listă, fără note, și ocupă locuri înaintea clasamentului: 58 în toamna lui 2024, 48 în toamna lui 2025.
- Redistribuirea la Câmpina. Când Cluj a avut mai mulți candidați promovați decât locuri, iar Câmpina avea locuri libere, comisia centrală i-a trimis pe următorii din clasament la Câmpina. Așa se explică diferența din aprilie–iulie 2024: 6,45 la Cluj, 5,10 la Câmpina, în aceeași sesiune.
- Listele se mai schimbă după afișare. În iunie 2025, Erata nr. 1 a scos doi candidați care nu îndeplineau condițiile de recrutare și a readus la Cluj trei candidați redistribuiți inițial la Câmpina; ultimul dintre ei avea 5,40. În ianuarie 2026, după ce doi admiși au fost respinși pentru condițiile de recrutare, școala i-a chemat la examinarea medicală pe următorii doi din clasament, ambii cu 7,00, iar pe 23 ianuarie a declarat „ADMIS” unul dintre ei.
Egalitățile de la limită: când ultima medie nu ajunge
Dacă ai exact ultima medie, nu înseamnă că ai intrat. La Câmpina, în septembrie–decembrie 2025, peste 50 de candidați au avut 6,75: 2 au fost admiși, 7 erau încă la examinarea medicală la data listei, iar ceilalți au fost respinși. Diferența a făcut-o media de la bacalaureat: admiși au fost cei cu cel puțin 8,76, respinși toți cei cu 8,56 sau mai puțin. La Cluj, în toamna lui 2024, la 7,10 a intrat candidatul cu 6,18 la bacalaureat și a rămas pe dinafară cel cu 6,03.
Ordinea criteriilor e aceeași în art. 28 din dispozițiile DGMRU pentru 2025 și 2026: media generală la bacalaureat, nota la proba scrisă de limba română, nota la proba obligatorie a profilului, nota la proba la alegere, apoi mediile din liceu la prima și la a doua limbă străină. Bacalaureatul nu intră în medie, dar decide la egalitate, inclusiv în timpul examinării medicale, când se cheamă următorii din clasament.
Ce notă la grilă îți trebuia pentru ultima medie din toamna lui 2025
Nota finală e media aritmetică dintre nota la grilă (de la 1 la 10, din care un punct din oficiu) și nota la traseul aplicativ (de la 5 la 10 sau „nepromovat”), cu minimum 5 la fiecare probă (art. 9 din Dispoziția pentru 2026, cu aceeași formulare ca în cea din 2025). Calculul invers arată ce îți ajungea la grilă, în funcție de traseu:
| Nota la traseu (timpul) | Grila pentru 6,75 (Câmpina) | Grila pentru 7,05 (Cluj) |
|---|---|---|
| 10 (2'20" sau mai repede) | 5,00 — 40 de răspunsuri corecte | 5,00 — 40 |
| 9 (2'29"–2'30") | 5,00 — 40 | 5,10 — 41 |
| 8 (2'39"–2'40") | 5,50 — 45 | 6,10 — 51 |
| 7 (2'49"–2'50") | 6,50 — 55 | 7,10 — 61 |
| 6 (2'59"–3'00") | 7,50 — 65 | 8,10 — 71 |
| 5 (3'09"–3'10") | 8,50 — 75 | 9,10 — 81 |
Răspunsurile corecte sunt socotite pe testul din noiembrie 2025: 90 de întrebări, câte 0,10 puncte, plus punctul din oficiu. Structura lui e în pagina despre subiectele de admitere de la Câmpina, iar baremul complet al traseului, în cea despre proba sportivă la admitere. Între nota 10 și nota 5 la traseu, diferența e de 35–41 de răspunsuri corecte la grilă.
Ultima medie 2026 la Câmpina și Cluj: când o afli
Sesiunea septembrie–decembrie 2026 are 1.800 de locuri la Câmpina și 350 la Cluj-Napoca, față de 1.340 și 300 în fiecare sesiune din 2024–2025. Grila se dă pe 7 noiembrie, lista provizorie apare până pe 8 noiembrie, la ora 10, contestațiile se depun în 24 de ore și se soluționează în 48, examinarea medicală are loc între 11 noiembrie și 11 decembrie, iar rezultatele finale se afișează până pe 21 decembrie 2026 (art. 14, 29–33 și 41 din Dispoziție). Până atunci, orice „ultimă medie 2026” e o estimare. Etapele sunt detaliate în ghidurile de admitere pentru Câmpina și Cluj-Napoca.
Ce poate muta linia în 2026:
- numărul de locuri: mai multe locuri o coboară de regulă, dar nu automat;
- câți candidați trec de evaluarea psihologică și de traseu;
- locurile luate fără concurs de candidații veniți de la Academia de Poliție;
- candidații declarați inapți medical sau care renunță, înlocuiți de următorii din clasament;
- redistribuirile dintre școli.
Înainte de medie: probele eliminatorii
Media se calculează doar pentru cine a trecut de evaluarea psihologică (aviz „apt” sau „inapt”, fără notă) și de traseu. Un „inapt” la psihologic te scoate din concurs înainte de orice clasament. Cum decurge evaluarea pentru această școală e în pagina despre testul psihologic pentru Câmpina. Tipurile de itemi le poți exersa pe modelul probei în aplicația noastră de teste psihologice MAI; pregătirea nu garantează avizul, dar îți arată din timp unde pierzi timp. Pentru comparație, la Academia de Poliție media se calculează altfel (0,4 × traseu + 0,6 × scris), iar linia a fost mult mai sus în 2026: detalii în pagina despre ultima medie la Academia de Poliție.
Surse oficiale și linkuri utile
- Câmpina — rezultatele finale, locuri comune, septembrie–decembrie 2025 (PDF) — 6,75; pentru minorități, RR3 și MN3 în loc de LC3 în adresă
- Câmpina — rezultatele finale, locuri comune, martie–iunie 2025 (PDF) — 5,00; pentru minorități, RR2 și MN2
- Câmpina — rezultatele finale, locuri comune, octombrie–decembrie 2024 (PDF) — 6,55; pentru romi, RR_coduri în loc de LC_coduri1
- Portalul MAI — admiterea în școlile postliceale, aprilie–iulie 2024 — listele finale de la Câmpina (fișierele 251–253) și Cluj-Napoca (238, 240, 241)
- Câmpina — rezultatele finale, locuri comune, aprilie–iunie 2023 (PDF) — nr. 267395 din 30.06.2023; pentru minorități, RR și MN în loc de LC
- Cluj-Napoca — rezultatele finale, locuri comune, septembrie–decembrie 2025 (PDF) — nr. 16250 din 24.12.2025
- Cluj-Napoca — rezultatul din 23.01.2026 (PDF) — un candidat cu 7,00 declarat admis
- Cluj-Napoca — rezultatele finale, martie–iunie 2025 (listă oficială, copie arhivată) — nr. 14485 din 06.06.2025
- Cluj-Napoca — Erata nr. 1 la rezultatele finale, martie–iunie 2025 (copie arhivată) — nr. 14523 din 20.06.2025
- Portalul MAI — admiterea în școlile postliceale, octombrie–decembrie 2024 — listele finale de la Cluj-Napoca (fișierele 507, 509, 511)
- Dispoziția DGMRU nr. II/12308/14.09.2026 (PDF) — nota finală (art. 9), departajarea (art. 28), calendarul (art. 29–33 și 41)
- Dispoziția DGMRU nr. II/12828/30.09.2025 (PDF) — aceleași reguli în toamna lui 2025 (art. 9 și 28)
- Anexa 3^1 la OMAI nr. 140/2016 (PDF) — traseul aplicativ și tabelul timp–notă
- Poliția Română — locurile din toamna 2026 — 1.800 la Câmpina, 350 la Cluj-Napoca
Întrebări frecvente
Care a fost ultima medie la Școala de Poliție Câmpina în 2025?
Pe locurile comune, 6,75 în sesiunea septembrie–decembrie 2025 și 5,00 în sesiunea martie–iunie 2025, potrivit listelor finale ale școlii. Pe locurile pentru romi, 5,75 și 5,85; pentru alte minorități, 5,75 și 5,60.
Care a fost ultima medie la Școala de Poliție Câmpina în 2024?
Pe locurile comune, 6,55 în octombrie–decembrie 2024 și 5,10 în aprilie–iulie 2024. În toamnă, la data afișării listei finale, câțiva candidați cu 6,55 și 6,50 erau încă la examinarea medicală, așa că linia a mai putut coborî.
Când apare ultima medie din 2026 la Câmpina?
După testul grilă din 7 noiembrie 2026, contestații și examinarea medicală (11 noiembrie – 11 decembrie). Rezultatele finale se afișează pe site-ul școlii până pe 21 decembrie 2026 și abia din ele se poate citi ultima medie; o trecem în tabel în aceeași zi.
Care a fost ultima medie la Școala de Poliție Cluj în 2025?
7,05 pe locurile comune în septembrie–decembrie 2025 (în ianuarie 2026 a mai intrat un candidat cu 7,00, pe un loc eliberat) și 5,40 în martie–iunie 2025, după erata din 20 iunie. Toamna, pe locurile pentru romi a fost 5,80, iar pentru alte minorități, 7,45.
Cu ce medie se intră la liceul de poliție?
Nu există un liceu de poliție: școlile de agenți ale MAI sunt postliceale, iar pentru admitere ai nevoie de diploma de bacalaureat. Regula oficială e minimum 5 la grilă și 5 la traseu; în 2023–2025, ultima medie pe locurile comune a fost între 5,00 și 6,75 la Câmpina și între 5,40 și 7,10 la Cluj-Napoca.
Contează media de la bacalaureat la admiterea la Câmpina?
Nu intră în medie, care e media aritmetică dintre grilă și traseu. Decide însă la egalitate: în toamna lui 2025, dintre candidații cu 6,75 de la Câmpina, au fost respinși toți cei cu media la bacalaureat de 8,56 sau mai mică.
Media contează doar după avizul „apt”: exersează proba psihologică pe modelul ei, cu 5280+ de itemi explicați și cronometru.
Începe cu testul demo gratuitCont gratuit, două teste demo complete, fără card. Abonamentul deblochează toată bateria structurii tale — de la 85 lei, fără reînnoire automată.
